Fizička aktivnost

Najjednostavnija i najefikasnija vežba za pravilno držanje tela

05. april 2024.
Najjednostavnija i najefikasnija vežba za pravilno držanje tela

U doba savremenog života, gde su sati provedeni ispred ekrana postali norma, a stilovi života sve više podložni sedentarnim aktivnostima, održavanje pravilnog držanja postaje ključno za očuvanje zdravlja i prevenciju brojnih muskuloskeletnih problema. Jedan od najvažnijih aspekata pravilnog držanja je očuvanje integriteta kičmenog stuba, odnosno držanje leđa u pravilnom položaju. Kičmeni stub, centralni deo ljudskog tela, nije samo okosnica fizičkog tela, već i stub za održavanje ravnoteže između funkcionalnosti organa i mišićno-koštanog sistema. Pravilno držanje ne znači samo očuvanje fizičkog izgleda, već i sprečavanje dugotrajnih posledica kao što su bolovi u leđima, smanjena pokretljivost, pa čak i uticaj na mentalno zdravlje. Zašto je održavanje pravilnog držanja važno, koje je vežbe potrebno raditi kako bi se podstaklo svestranije očuvanje zdravlja kičmenog stuba, saznali smo od Tamare Ratković i Nade Živković iz pilates studija Star koje su pokazale vežbu koja utiče na pravilno držanje tela.

,,Potrebno je da stanete u položaj ,,boksa“ ili old form gde su dlanovi tačno ispod ramena, a kolena ispod kukova dok je stomak stegnut. Povlačite nogu po podlozi i podizati nogu od poda i vraćati nazad. Radite nekoliko puta samo sa nogom ne žureći kako bi osetili da kukovi i ramena ostaju stabilni. Potrebno je da bude položaj pravougaonika, da nema pomeranja, da se ne oseća u jednom momentu više opterećenja na jednoj strani tela, jer tada se kompenzuje i samim tim ne rade mišići koji bi zaista trebalo da rade. Često se dešava da jednostavna vežba ima mnogo grešaka. Noga se opruža do linije kuka, kasnije može jače, ali se ne prelazi da ne bi trpeo lumbalni deo. Kada se uradi nekoliko puta može da se doda ruku i istovremeno provlači vodeći računa da ramena i kukovi ostaju pravi sa vraćanjem nazad. Uradite pet do osam ponavljanja u ritmu daha, ne preko toga. U sledećoj vežbi se izdužuje noga kao da hoćete da dotaknete zid koji je iza nas, a rukom zid koji je ispred. Kada ste uradili poslednji, zadržite nogu i, flektirajte stopalo, gurajte petu, dok je ruka napred, a grudna kost podignuta na gore i dišete duboko, dok je telo potpuno u liniji. Dišite dubok udah i dubok izdah koristeći rebra i samim tim delujete više na grudni deo i to prenosite na ostatak kičme. Kada se rade izdržaji na nekih četiri do pet udisaja spustite stopalo i dlan na pod i sedite na pete i odmorite. Opustite i odmorite kičmu, a onda pređite na drugu stranu sa istim brojem ponavljanja“ sugeriše Ratković.

Vežbe za leđa nisu samo sredstvo za ojačavanje mišića, već i ključna linija odbrane protiv brojnih problema povezanih s nepravilnim držanjem i sedentarnim stilom života. Održavanje kičmenog stuba u optimalnom položaju ne samo da poboljšava držanje, već ima dalekosežne efekte na smanjenje bola u leđima, očuvanje pokretljivosti i prevenciju potencijalnih komplikacija poput diskus hernije ili degenerativnih promena na kičmi.

Dragana Đurović

Povezani tekstovi

Registration Login
Sign in with social account
or
Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
A password will be send on your post
Registration Login
Registration
Top