O dijabetesu

Zastupljenost gestacijskog dijabetesa je između 3 i 9 procenata

27. mart 2024.
Zastupljenost gestacijskog dijabetesa je između 3 i 9 procenata

Trudnoća je vreme radosti, ali i period kada žene prolaze kroz brojne promene, uključujući i one povezane sa zdravljem. Trudnički dijabetes odnosno gestacijski dijabetes je jedno od stanja koje može nastati tokom ovog perioda izazivajući zabrinutost kod budućih majki. Kategorije gestacijskog dijabetesa se razlikuju prema svojim karakteristikama i uticaju na zdravlje majke i deteta. Obično javlja u drugom ili trećem trimestru trudnoće i karakteriše ga povišen nivo šećera u krvi. Postoje dve osnovne kategorije trudničkog dijabetesa: gestacijski dijabetes i dijabetes koji je prethodno postojao pre trudnoće. Gestacijski dijabetes se javlja kod žena koje ranije nisu imale dijabetes, ali razvijaju povišene nivoe šećera u krvi tokom trudnoće. Sa druge strane, dijabetes koji je prethodno postojao pre trudnoće odnosi se na slučajeve kada žena već ima dijabetes tipa 1 ili tipa 2 pre trudnoće. Više o ovoj temi objasnio je primarijus doktor Nikola Cerović.

,,Dijagnoza gestacijskog dijabeta nije komplikovana ni zahtevna, čak trendovi u ovim perinatološkim krugovima insistiraju da se sve trudnice podvrgavaju testovima vezanim za skrinig gestacijskog dijabetesa. Ako pogledamo jednu malu igru brojeva u našoj populaciji, zastupljenost gestacijskog dijabetesa je negde između 3 i 9 % od ukupnog broja trudnoća. Minimalan broj, manje od 1% otpada na gestacijske dijabetese kod trudnica ispod 30 godina, ali taj broj rapidno raste na preko 15% od trudnica koje imaju preko 40 godina. Trudnice koje imaju preko 35 godina su kategorija koja obavezno mora da se testira. Trudnici se izvadi krv pre jela, popije rastvorenu glukozu i meri se glikemija, ako se dobiju vrednosti koje odstupaju, onda se dijagnostikuje dijabates. Postoji i testiranje dnevnog profila glikemije, gde se ustanovi da li ona ima problem samo vezan za opterećenje šećerom ili ima dublji problem vezan za komplikovaniji metabolizam šećera u krvi. Ako se ustanovi da ona ima samo problem opterećenja šećera u krvi, ona dobija dijagnozu gestacijskog dijabetesa, klase A1 i tada je za nju lek izbora dijabetična dijeta. Ako se ustanovi da ima ozbiljniji problem uvodi se terapija insulinom. Ovakva terapija se završava sa porođajem i nakon porođaja, trudnice koje su bile na insulinu, treba da provere test opterećenja nakon trudnoće da bi videli da li je zaista to bilo samo vezano za trudnoću“ objašnjava Cerović.

Razumevanje različitih kategorija trudničkog dijabetesa je ključno za pravilno upravljanje ovim stanjem tokom trudnoće. Gestacijski dijabetes i dijabetes koji je prethodno postojao pre trudnoće zahtevaju različite pristupe u dijagnostici, lečenju i praćenju kako bi se osiguralo optimalno zdravlje majke i deteta. Kroz pravovremeno prepoznavanje i adekvatnu terapiju, moguće je minimizirati rizike povezane sa trudničkim dijabetesom i osigurati uspešan ishod trudnoće. Endokrinolozi igraju ključnu ulogu u pružanju podrške i edukacije trudnicama o značaju praćenja nivoa šećera u krvi i pridržavanja preporučenih terapijskih pristupa. Kroz sveobuhvatnu brigu i saradnju između lekara i pacijentkinja, moguće je prevazići izazove trudničkog dijabetesa i osigurati zdrav i srećan početak za majku i bebu.

Olivera Stefanović -Stanković

Registration Login
Sign in with social account
or
Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
A password will be send on your post
Registration Login
Registration
Top