Jutarnje vežbe i redovno vežbanje
Vežbanje treba da bude zadovoljstvo, stoga nije preporučljivo imati treninge preko svojih mogućnosti. Neophodno je osluškivati svoj organizam.
,,Idealan program je onaj koji nam najviše prija i trebalo bi da čini od 60 do 80 procenata od maksimalne frekvencija srčanog rada što predstavlja umerenu fizičku aktivnost. Jutarnje vežbanje je najbolje, jer se dnevni ritam lučenja nekih drugih hormona koji su u sadejstvu sa insulinom takav da je jutro najbolje vreme za aktiviranje“objašnjava profesor sporta i fizičkog vaspitanja Marko Milojević.
Kada su u pitanju hronična oboljenja, kao što je dijabetes, fizička aktivnost je veoma bitan saveznik u održanju optimalnog nivoa šećera u krvi, ali i celokupnog nivoa zdravlja, što u velikoj meri olakšava tretman oboljenja i drži ga pod kontrolom.
Personalni trener Aleksandar Ružić kaže da fizička aktivnost doprinosi boljoj osetljivosti ćelija organizma na insulin.
,,Ćelije tkiva postaju sposobnije na vezivanje sa insulinom što znači da osobe koje imaju dijabetes i redovno fizički vežbaju, ali i redovno uzimaju terapiju, mogu povećati unos ugljenih hidrata na dnevnom nivou, a da doza insulina koja se uzima ostane jednaka. Aktivnost je od izuzetnog značaja za praćenje nivoa glukoze u krvi, jer je glukoza jedan od osnovnih energetskih supstrata kad su u pitanju mišićne kontrakcije odnosno više vršenje mišićnog rada”, smatra Ružić.