U razgovoru sa...

Fluoresceinska angiografija i optička koherentna tomografija

28. juli 2024.
Fluoresceinska angiografija  i optička koherentna tomografija

Fluorescenska angiografija je dijagnostički postupak za ispitivanje krvnih sudova mrežnjače. Mrežnjača predstavlja unutrašnji omotač u oku. Ona se sastoji od vidnih ćelija, štapića i čepića i oni su osetljivi na svetlost, pa se zbog toga nazivaju fotosenzitivne ćelije. Sama mrežnjača ima kompleksnu strukturu koja sadrži deset slojeva.

Optička koherentna tomografija je neinvazivna analiza retinalnog tkiva. Ova metoda se zasniva na stepenu apsorpcije svetlosti dok prolazi kroz tkiva. U ovom slučaju kod ispitivanja ima veliku ulogu svetlost i njena brzina. Pomoću optičke koherentne tomografije dijagnostikuje se glaukom, dijabetesna retinopatija i mnoge druge bolesti oka kao što je poremećaj optičkog nerva. Docent dr Vesna Jakšić objasnila nam je više detalja o ovim metodama.

,,U pitanju je uobičajena dijagnostička invazivna metoda kojom se u venu pacijenta ubrizgava  boja određene koncentracije i ta boja posle nekog izvesnog vremena iz ruke dolazi do oka. Kada dođe do oka ona počinje da se različitim intenzitetom razliva po čitavom očnom dnu. Ovu metodu preduzimamo da odredimo ta polja gde nema dovoljno krvnih sudova, gde je već nastala ishemija ili nedostatak kiseonika, kao i da odredimo da li neki krvni sud ,,curi“. Ako počne da curi vi to nekada klinički ni ne možete da vidite, ako je u početnoj fazi, boja koja prolazi kroz krvni sud počinje da izlazi u okolno tkivo. Na taj način utvrđujemo da taj zid krvnog suda više nije dobar i znak da je neophodno preduzeti lasersko lečenje. Pored ove metode postoji i autofluorescencija očnog dna koja je neinvazivna metoda i koja se sprovodi na Zvezdari. To je jedna metoda koja je baš dobra za pacijenta i metabolički nam pokazuje mesta koja nisu funkcionalna. Kada je reč o optičkoj koherentnoj tomografiji ona više nije ekskluzivitet, to je jedan aparat koji mora da ima ozbiljna ordinacija koja se bavi patologijom dijabeta, zato što na jedan potpuno bezbolan način pokazuje efekat dijabetesa na oko, a prvenstveno na žutu mrlju, jer je to tačka vida.

Mi kao lekari posmatramo da li ima otoka u žutoj mrlji i da li postoje oštećenja na jednoj granici koja se nalazi između krvi i oka i to je znak da ima curenja, a ako je daleko od žute mrlje može se i rešiti laserovanjem. Ukoliko je u samom centru, onda znate kakva je prognoza te bolesti. Koristimo aparate koji nisu štetni za pacijenta, koji su bezbedni. Uvek preporučujemo da se uradi snimanje očnog dna u midrijazi, a to je da se proširi zenica“ .

Na opšte stanje vida utiču različite bolesti kao što su dijabetes, povišen krvni pritisak, disbalansi hormona itd. Neophodna je pažnja i preventivno delovanje u vidu redovnih pregleda kod povećanih rizika od očnih bolesti.

Povezani tekstovi

Registration Login
Sign in with social account
or
Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
A password will be send on your post
Registration Login
Registration
Top